Vad en 200-timmars YTT på Bali verkligen kostar när rum, måltider och avgifter läggs till
Om du jämför priser för en 200-timmars yogalärarutbildning på Bali stämmer sällan siffrorna på webbplatsen med vad du faktiskt betalar. En kurs listar endast undervisningsavgiften, en annan inkluderar ett privat villarum, en tredje anger en siffra som helt exkluderar måltider. Vi granskade 16 skolor på Bali som erbjuder 200-timmarsutbildningar på deras egna webbplatser den 3 november 2026, och noterade allt som varje webbplats angav om pris, inkluderingar, gruppstorlek och ackreditering.
Denna artikel är för alla som jämför YTT-priser på Bali och vill veta hur en realistisk siffra för delat rum och alla måltider ser ut, och vilka extra kostnader som dyker upp efter att depositionen är betald. Vi går igenom genomsnitt, prisnivåer, regionala skillnader och kostnader som ligger utanför varje kursavgift, såsom visum och Yoga Alliance-registrering.
Vi driver en egen utbildning
YMB Yoga School driver sin egen 200-timmarsutbildning i Klungkung, östra Bali. För att hålla siffrorna nedan ärliga är YMB:s priser exkluderade från alla marknadsgenomsnitt i denna artikel och visas separat, i ett eget avsnitt.
Det korta svaret
Bland de 13 skolor som anger det, kostar en 200-timmars YTT med delat rum och måltider i genomsnitt 2 227 US$ (median 2 127 US$), med den mellersta halvan av skolorna som tar betalt mellan 1 699 US$ och 2 750 US$. Endast undervisningsavgifter ligger i genomsnitt på 1 774 US$, men det exkluderar rum och måltider som de flesta studenter fortfarande måste betala för, så kostnaden för yogalärarutbildningen på Bali på papper är sällan den kostnad du faktiskt betalar.
Åtta saker vi fann
Utbildning med delat rum och alla måltider kostar i genomsnitt 2 227 US$, med den mellersta halvan mellan 1 699 US$ och 2 750 US$.
Endast undervisningspriser underskattar den verkliga kostnaden med cirka 767 US$ när ett delat rum och måltider läggs till.
13 av 16 skolor anger Yoga Alliance-registrering, så kontrollera snarare än att anta det för resten.
Ett privat rum lägger till i genomsnitt 805 US$ utöver ett delat rum för samma 200-timmarskurs.
Ingen skola av våra 16 inkluderar en meditationslärarcertifiering i sitt 200-timmarspris.
All-inclusive-priser för delat rum är i genomsnitt 98 US$ per dag, varierande 57–143 US$.
Endast 5 av 16 skolor bekräftar att flygplatstransfer ingår, medan 7 anger att det inte gör det.
10 av 16 skolor välkomnar uttryckligen kompletta nybörjare, två anger att de inte gör det.
Hur mycket kostar en 200-timmars YTT på Bali?
De flesta studenter betalar runt 2 000 till 2 750 US$ när ett delat rum och måltider räknas in. Det är det verkliga intervallet att planera efter, snarare än det lägsta numret på en hemsida.
| Vad priset inkluderar | Genomsnitt | De flesta kostar mellan |
|---|---|---|
| Utbildning, delat rum och måltider | 2 227 US$ | 1 699–2 750 US$ |
| Median | 2 127 US$ | — |
Priser kontrollerade på varje skolas egen webbplats den 3 november 2026. Fullständigt intervall över de 13 skolorna: 1 200–3 790 US$.
Det lägsta annonserade priset på samma webbplatser är i genomsnitt 2 008 US$, vilket ligger märkbart under siffran för delat rum och måltider – en skillnad som vi förklarar i avsnittet “verkligt pris” nedan. För en bredare översikt över hur Bali jämförs med andra destinationer, se vår fullständiga YTT-kostnadsguide.
Vad kan du få för din budget?
Budget-, mellanpris- och premiumkurser skiljer sig mindre i vad som undervisas och mer i extrafunktioner som flygplatstransfer och information om gruppstorlek. Att dela upp de 13 skolor som publicerar ett pris för delat rum och måltider i tre nivåer visar vad varje nivå tenderar att inkludera.
- Flygplatstransfer ingår på 1 av 5
- Yoga Alliance angivet på 4 av 5
- Nybörjarvänligt på 4 av 5
- Flygplatstransfer ingår på 2 av 3
- Yoga Alliance angivet på 2 av 3
- Nybörjarvänligt på 2 av 3
- Flygplatstransfer ingår på 1 av 5
- Yoga Alliance angivet på 4 av 5
- Nybörjarvänligt på 2 av 5
Att betala mer garanterar inte flygplatstransfer eller en publicerad gruppstorlek. Över alla tre nivåer utelämnar de flesta skolor fortfarande transfer och gruppstorlek från sidan, vilket innebär att det är värt att fråga om dessa via e-post oavsett pris.

YMB Yoga School i korthet
Denna skola driver sin 200-timmarsutbildning från Klungkung i östra Bali, en lugnare miljö än Ubud-klustret där de flesta skolor i vår granskning är baserade.
YMB Yoga School i korthet
Vi driver yogalärarutbildningar i Klungkung, östra Bali, så det är bara rättvist att visa dig var vi befinner oss innan du läser vidare. Detta är våra aktuella priser och nästa startdatum, hämtade från våra egna kurssidor den 3 november 2026. De är inte inkluderade i något genomsnitt på denna sida.
| Kurs | Längd | Delat rum | Privat rum | Per dag (delat) | Nästa start |
|---|---|---|---|---|---|
| 200-timmarsutbildning | 21 dagar | 1 450 US$ordinarie 2 199 US$ | 1 900 US$ordinarie 3 000 US$ | Cirka 69 US$ | 1 – 21 december 20262 platser kvar |
Varje paket inkluderar ditt rum (delat eller privat) för hela kursen, tre vegetariska måltider om dagen, örtteer och juicer, en enkel transfer från Denpasar flygplats (DPS), kursmanual och material, en 1-timmars balinesisk massage och kulturella utflykter. Ingår ej: flyg, visum, tvätt och personliga utgifter.
Denna skola är en Yoga Alliance Registered Yoga School (RYS), och utexaminerade från 200-timmarskursen kan ansöka om att registrera sig individuellt som en RYT-200. Fullständiga detaljer finns på sidan för 200-timmars yogalärarutbildning på Bali.
Varför är det annonserade priset inte det verkliga priset?
Siffran på hemsidan är ofta endast undervisningsavgiften, medan det belopp du faktiskt betalar inkluderar rum och måltider under tre veckor. Vid de 5 skolor som publicerar båda siffrorna är priset för endast undervisning i genomsnitt 767 US$ lägre än priset för delat rum och måltider för samma kurs.
| Skoltyp | Annonserat | Delat rum + måltider | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Endast undervisningsavgifter (n=5) | 1 774 US$ | 2 541 US$ | +767 US$ |
| Lägsta annonserade pris, alla skolor (n=13 matchade) | 2 008 US$ | 2 227 US$ | +295 US$ (genomsnitt) |
Siffrorna är genomsnittet av de angivna priserna på varje skolas egen webbplats, kontrollerade den 3 november 2026.
Läs det finstilta innan du jämför priser
Bland de 13 skolor där båda siffrorna finns, underskattar det lägsta annonserade priset priset för delat rum och måltider med i genomsnitt 295 US$. Ett pris som ser ut som det billigaste alternativet på en söksida kan visa sig vara medeldyrt när rum och mat läggs till.
Vad ingår egentligen i “all-inclusive”?
“All-inclusive” betyder inte samma sak på varje skola. Även bland webbplatser som använder frasen varierar detaljerna om transfer, måltider och ackreditering.
- Delat rum: grunden för de flesta all-inclusive-priser; 13 av 16 skolor anger ett pris för delat rum direkt.
- Måltider: bland de 5 skolor som anger ett dagligt antal är genomsnittet 2,8 måltider per dag, med de flesta som erbjuder 3.
- Flygplatstransfer: bekräftas ingå på endast 5 av 16 skolor; 7 anger att det inte ingår, och 4 säger ingenting.
- Yoga Alliance-registrering: anges av 13 av 16 skolor, så utexaminerade därifrån kan ansöka individuellt om RYT-200.
Om en annons inte specificerar måltider per dag eller transfer, är det värt att mejla innan du bokar snarare än att anta den generösa änden av vad “all-inclusive” kan innebära.
Vad ingår inte i priset?
Även en genuint all-inclusive kursavgift lämnar flera statliga och professionella kostnader utanför. Dessa är desamma för nästan varje student, oavsett vilken skola de väljer.
- Indonesiskt visum vid ankomst: 500 000 IDR (cirka 28 US$ med nuvarande kurser) för en 30-dagars vistelse, förlängningsbart en gång för ytterligare 500 000 IDR.
- Bali turistskatt: 150 000 IDR per besök, betalas separat från visumet.
- Yoga Alliance RYT-200-registrering: 115 US$ första året (en ansökningsavgift på 50 US$ plus 65 US$ i årsavgift), 65 US$ per år därefter.
- Läraransvarsförsäkring: cirka 60 US$ per år för studenter som fortfarande utbildar sig, stigande till cirka 179 US$ per år när man undervisar för inkomst.
Ingen av de 16 skolor vi granskade inkluderar Yoga Alliance-registreringsavgiften eller försäkringen i kurspriset – dessa betalas av den utexaminerade direkt till Yoga Alliance och ett försäkringsbolag.
Hur mycket fickpengar behöver du på Bali?
Dagliga kostnader på Bali varierar kraftigt beroende på hur du äter och rör dig. En warung-måltid och en medelklassrestaurangmåltid ligger i mycket olika ändar av skalan.
| Post | Låg | Hög |
|---|---|---|
| Vandrarhemssäng i sovsal | 6 US$ | 10 US$ |
| Medelklass gästrum | 25 US$ | 50 US$ |
| Warung-måltid | 1,50 US$ | 3 US$ |
| Medelklass restaurangmåltid | 6 US$ | 14 US$ |
| Scooteruthyrning (per dag) | ~4,40 US$ | ~7,70 US$ |
| Bil med förare (per dag, 8–10 timmar med bränsle) | 40 US$ | 80 US$ |
Siffror från oberoende källor för resekostnader på Bali, inte från de 16 granskade skolorna. Scooteruthyrning omräknat från 80 000–140 000 IDR till 1 USD = 18 145 IDR.
Säsong påverkar också priserna. Högsäsong (juli–augusti och december) lägger till uppskattningsvis 30–60% på boendekostnaderna, medan regnperioden (november till mars) är uppskattningsvis 20–35% billigare – värt att ta med i beräkningen tillsammans med dina träningsdatum.

Hur lång är utbildningen och hur många lediga dagar?
En 200-timmarskurs på Bali pågår i genomsnitt 21 dagar, vilket stämmer överens med det vanliga 21-nättersformatet som är utformat för att passa inom ett 30-dagars visum vid ankomst. Bland de 11 skolor som anger varaktighet är medianen 21 dagar och den mellersta halvan ligger mellan 21 och 23,5 dagar.
| Varaktighet | Genomsnitt | Median | Intervall |
|---|---|---|---|
| Dagar | 22,5 | 21 | 20–29 |
Baserat på angiven kurslängd på varje skolas egen webbplats, kontrollerat den 3 november 2026.
Lediga dagar publiceras sällan. Endast 1 av de 16 skolorna anger en siffra, med 3 lediga dagar under kursen – användbart som referenspunkt, men inget att anta någon annanstans utan att fråga.
Hur många studenter är det i en träningsgrupp?
Gruppstorlekar vi hittade varierar från 10 till 20 studenter, även om de flesta skolor inte publicerar någon siffra alls. Bland de 5 som anger ett maxantal är genomsnittet 15,6 och medianen är 15.
| Max gruppstorlek | Genomsnitt | Median | Intervall |
|---|---|---|---|
| Studenter | 15,6 | 15 | 10–20 |
Baserat på angiven maximal gruppstorlek på varje skolas egen webbplats, kontrollerat den 3 november 2026. 11 av 16 skolor publicerar inte denna siffra.
Om en liten grupp är viktig för dig är det värt att fråga direkt – frånvaron av ett publicerat nummer säger dig inte om en kurs har 8 eller 30 studenter.
Kan kompletta nybörjare delta i en YTT på Bali?
Ja, på de flesta skolor. 10 av de 16 vi granskade anger uttryckligen att de välkomnar kompletta nybörjare, medan 2 anger att de inte gör det, och de återstående 4 tar inte upp det alls. Om du är ny inom yoga, bekräfta detta skriftligen snarare än att anta, eftersom två skolor i vår uppsättning uttryckligen anger att viss tidigare praktik förväntas.
- Nybörjarvänligt, angivet: 10 av 16 skolor.
- Inte nybörjarvänligt, angivet: 2 av 16 skolor.
- Ej angivet alls: 4 av 16 skolor – värt att bekräfta direkt innan bokning.
Är kursen Yoga Alliance-registrerad?
Ja, på de flesta av de skolor vi kontrollerade. 13 av de 16 anger Yoga Alliance-registrering som en Registered Yoga School (RYS), vilket är den status som gör att deras utexaminerade kan ansöka individuellt om RYT-200.
Denna skola är en Yoga Alliance Registered Yoga School (RYS). Utexaminerade från dess 200-timmarskurs kan ansöka om att registrera sig individuellt som en RYT-200 hos Yoga Alliance, med registreringsavgifter som betalas separat av studenten.
Det är värt att notera terminologin: skolan har RYS-status, medan den enskilda läraren har RYT-status efter registrering. De 3 skolorna i vår granskning som inte anger sin registreringsstatus är inte nödvändigtvis oregistrerade – bara otydliga på sin egen webbplats, så det är värt att fråga direkt. För en djupare titt på vad registrering innebär, se vår guide till 200-timmars yogalärarcertifiering.
Påverkar regionen priset: Ubud vs Canggu vs Östra Bali?
Ja, märkbart. Ubud, den vanligaste platsen i vår granskning med 7 av 16 skolor, har i genomsnitt 1 995 US$ för ett delat rum och måltider – långt under Canggu-skolan i vår uppsättning på 3 790 US$.
| Region | Genomsnittligt pris för delat rum | n |
|---|---|---|
| Östra Bali | 1 378 US$ | 1 |
| Ubud | 1 995 US$ | 6 |
| Bali (ospecificerat) | 2 625 US$ | 1 |
| Tabanan | 3 000 US$ | 1 |
| Canggu | 3 790 US$ | 1 |
Baserat på angivna priser för delat rum med alla måltider på varje skolas egen webbplats, kontrollerat den 3 november 2026.
Mönstret gäller även för privata rum: Ubud har i genomsnitt 2 682 US$, jämfört med 4 590 US$ för Canggu-skolan och 4 500 US$ för Tabanan-skolan. Ubuds kluster av skolor ger fler prisalternativ helt enkelt för att det finns fler att jämföra.

När ska du boka: visum, säsong och datum?
De flesta resenärer kommer in på Bali med ett 30-dagars visum vid ankomst, vilket kostar 500 000 IDR och kan förlängas en gång för ytterligare 30 dagar till samma avgift, enligt Indonesiens officiella e-visumvägledning. Ett 21-dagars träningsformat, den vanligaste längden i vår granskning, passar bekvämt inom det 30-dagarsfönstret utan att behöva en förlängning.
| Post | Kostnad / längd |
|---|---|
| Visum vid ankomst (30 dagar) | 500 000 IDR (~28 US$) |
| Engångsförlängning (+30 dagar) | 500 000 IDR (~28 US$) |
| Bali turistskatt (per besök) | 150 000 IDR (~8 US$) |
Baserat på Indonesiens officiella visum- och turistskattvägledning.
Säsongen spelar också roll. Balis torrsäsong sträcker sig ungefär från april till oktober, och högsäsongsmånaderna (juli–augusti, december) kan pressa boendepriserna långt över regnperiodens nivå. Att boka en extra natt eller två innan utbildningen börjar, utanför paketpriset, ger tid att återhämta sig från en långflygning innan de tidiga morgnarna börjar.
| Datum | Längd | Delat rum | Privat rum | Tillgänglighet |
|---|---|---|---|---|
| 1 – 21 december 2026 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 2 platser kvar |
| 1 – 21 januari 2027 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 3 platser kvar |
| 1 – 21 februari 2027 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 3 platser kvar |
| 1 – 21 mars 2027 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 2 platser kvar |
| 1 – 21 april 2027 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 4 platser kvar |
| 1 – 21 maj 2027 | 21 dagar | 1 450 US$ | 1 900 US$ | 3 platser kvar |
Tidig bokningspriser; ordinarie priser är 2 199 US$ (delat) och 3 000 US$ (privat). Platser som visas är de som listas på vår kurssida idag.
Varför inkluderar inget 200-timmarspris meditationscertifiering?
Meditation och pranayama undervisas i nästan varje 200-timmarskursplan, men ingen av de 16 skolor vi granskade säljer det som en separat certifiering inom det priset – 9 säger uttryckligen att det inte ingår, och resten nämner det helt enkelt inte.
Undervisat, men inte separat certifierat
Detta mönster gäller över hela linjen, inklusive på skolan vi driver, där meditation, pranayama och mantrachanting är en del av det dagliga schemat och 200-timmarskursplanen, men inte utfärdas som ett fristående meditationslärarcertifikat. Om en separat meditationscertifiering är viktig för dig är det värt att fråga en skola direkt, eftersom ingen av de 16 vi kontrollerade erbjuder det paketerat i 200-timmarspriset.
YMB Yoga School vs marknadsgenomsnittet
Denna skolas tidiga bokningspriser ligger under marknadsgenomsnittet vi beräknade från de andra 16 skolorna, även om jämförelsen är värd att läsa med dess inkluderingar i åtanke snarare än bara priset.
| Mått | Marknadsgenomsnitt (16 skolor) | YMB 200-timmars (delat rum, tidig bokning) |
|---|---|---|
| Delat rum + måltider | 2 227 US$ | 1 450 US$ |
| Kostnad per dag (delat rum) | 98 US$/dag | ~69 US$/dag |
| Flygplatstransfer ingår | 5 av 16 skolor | Ingår (enkel väg, DPS till skolan) |
YMB:s ordinarie (icke-tidig bokning) pris för delat rum är 2 199 US$. YMB:s siffror ingår inte i marknadsgenomsnitten som beräknats på andra ställen i denna artikel.
YMB är exkluderat från genomsnitten ovan
Varje marknadssiffra i denna artikel – genomsnittet på 2 227 US$, siffran på 98 US$ per dag och antalet flygplatstransfer – beräknas endast från de andra 16 skolorna. Denna skolas egna priser visas här separat så att jämförelsen är transparent snarare än inbakad i marknadssiffrorna.
Är en YTT på Bali värd kostnaden?
Det beror på vad som faktiskt ingår när du lägger till kostnaderna som ligger utanför kursavgiften. En kort checklista gör jämförelsen enklare mellan skolor som prissätter saker olika.
- Kontrollera vad priset faktiskt inkluderar: rumstyp, antal måltider per dag, och om flygplatstransfer bekräftas snarare än antas.
- Bekräfta Yoga Alliance-status direkt: fråga om skolan är en Registered Yoga School (RYS) och om certifikatet leder till RYT-200-registrering.
- Lägg till kostnaderna utanför kursavgiften: Indonesiens visum (500 000 IDR), Balis turistskatt (150 000 IDR), Yoga Alliance-registrering (115 US$ första året) och försäkring (60–179 US$ per år).
- Jämför priset per dag, inte bara det annonserade priset: genom att dela priset för delat rum och måltider med kurslängden kan du jämföra en 20-dagarskurs med en 29-dagarskurs på lika villkor.
När dessa steg är klara är den “billigaste” annonsen på en söksida ofta inte det billigaste verkliga alternativet – och den bättre jämförelsen är ofta mellan två eller tre utvalda skolor snarare än hela marknaden. Om du vill ha hjälp med att räkna ut siffrorna för en specifik kurs kan du kontakta YMB Yoga School direkt.

Vanliga frågor
Vad är den genomsnittliga kostnaden för en 200-timmars YTT på Bali?
Bland de 13 skolor i vår granskning som anger ett pris för delat rum med alla måltider, är genomsnittet 2 227 US$, med den mellersta halvan av skolorna som tar betalt mellan 1 699 US$ och 2 750 US$ (16 skolor kontrollerade, 2026-11-03).
Ingår Yoga Alliance registreringsavgift i priset?
Nej. Kursavgifterna täcker själva utbildningen; Yoga Alliance registreringsavgift betalas separat av den utexaminerade, till cirka 115 US$ första året (en ansökningsavgift på 50 US$ plus 65 US$ i årsavgift).
Ingår flyg och visum i kurspriset?
Nej, inte på någon av de 16 skolor som granskats. Budgetera 500 000 IDR för Indonesiens 30-dagars visum vid ankomst plus 150 000 IDR för Balis turistskatt, utöver flyg.
Är ett privat rum mycket dyrare?
Ja. Bland de 11 skolor som publicerar båda priserna kostar ett privat rum i genomsnitt 805 US$ mer än ett delat rum för samma 200-timmarskurs.
Ingår flygplatstransfer på alla skolor?
Nej. Endast 5 av de 16 skolor vi kontrollerade bekräftar att flygplatstransfer ingår, medan 7 anger att det inte gör det, och resten säger ingenting.
Kan nybörjare delta i en 200-timmars YTT på Bali?
Ja, på de flesta skolor. 10 av de 16 vi granskade välkomnar uttryckligen kompletta nybörjare, medan 2 anger att de inte gör det – bekräfta alltid direkt innan du bokar.
Hur vi forskade fram denna guide
- Vad vi kontrollerade: 16 skolor (en 200-timmars yogalärarutbildning på Bali, en rad per skola), en per webbplats. Vi hittade dem genom Google-sökningar för detta ämne och i jämförelse- och katalogssidor som rankas för det.
- Var siffrorna kommer ifrån: varje skolas egen webbplats (huvudsidan plus upp till två sidor om priser, datum eller FAQ), läst den 3 november 2026. Ett värde behölls endast om de exakta orden fanns på sidan; 29 värden som inte kunde bekräftas kastades ut.
- Vilket pris: det ordinarie priset för nästa intag. Tidiga bokningsrabatter och tidsbegränsade rabatter utelämnades där båda visades.
- Genomsnitt: enkla genomsnitt av varje skolas pris för det alternativet. “De flesta kostar mellan” är den mellersta halvan av priserna (25:e till 75:e percentilen); intervall visar det lägsta och högsta. Varje siffra beräknades i kod, inte uppskattades.
- Valuta: omräknat till US-dollar enligt open.er-api.com-kurser från tis, 03 nov 2026 (1 USD = 18 145 IDR, 1 EUR = 1,119 USD, 1 GBP = 1,341 USD).
- Vår egen skola är utelämnad från varje genomsnitt och visas separat, med priser lästa live från våra kurssidor.
- Begränsningar: priser ändras, rumstyper skiljer sig, och inte varje skola publicerar varje detalj, så “ej angivet” antal visas. Detta är ett urval av de skolor vi kunde verifiera, inte alla som finns.
Källor vi kontrollerade (14 guider och officiella sidor plus 16 skolwebbplatser)
- Yoga teacher training: the best places to get certified in 2026 yogitimes.com
- Yoga Teacher Training in Bali — Complete 2026 Guide & Comparison baliyogaretreats.org
- Best Yoga Teacher Training in Bali 2026: 8 Schools Ranked lokayogaschool.com
- Yoga teacher training cost in 2026: real prices and hidden fees yogitimes.com
- Bali Yoga Teacher Training Cost 2026: Real Prices Compared lokayogaschool.com
- Do You Need a Visa for Bali? | Jetpac jetpacglobal.com
- Indonesia Visa Requirements for Tourists: Visa-Free Entry and E-Visas traveldojo.com
- Vacation in a popular country could become more expensive: 14 August 12:55 – news on Tengritravel.kz en.tengrinews.kz
- Bali travel guide: the three things you must do before you fly · Travel Eagles traveleagles.com
- Travelling to Indonesia in 2027: Visa, Bali Levy and Entry Rules perfectwavetravel.com
- Yoga Teacher Training Cost in Bali (2027): 40 Schools Reviewed allyogatraining.com
- Bali — 200 Hour Yoga Teacher Training (RYT 200) uluyoga.com
- 12 Best Bali Yoga Teacher Training Programs – TRAppe trappetravel.com
- How to Find Your Yoga Teacher Training in Bali happinessontheway.com
Citera denna sida
YMB Yoga School (2026). Kostnad för yogalärarutbildning på Bali: En dataanalys av 16 skolor för 2026–27 Vad en 200-timmars YTT på Bali verkligen kostar när rum, måltider och avgifter läggs till Data kontrollerades 3 november 2026. https://ymbyoga.com/bali-yoga-teacher-training-cost/
Du är välkommen att citera dessa siffror med en länk till denna sida. För de skolspecifika uppgifterna bakom dem, kontakta oss.